رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر تعیین تکلیف بستر و حریم رودخانه‌ها در یک ماه آینده گفت: به راحتی می‌توان جلوی تصرفات و تخریب حریم و بستر رودخانه‌ها را بگیریم اما تاکنون اقدامات لازم و مطلوب انجام نشده است.
کد خبر: ۴۲۵۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸ 17 May 2017
یدالله موحد صبح امروز در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان کرمان اظهار‌داشت: انتظار می‌رود که ظرف یک ماه آینده، حریم و بستر رودخانه‌ها و متولی آن در حوزه‌های شهری و روستایی مشخص شود.

وی افزود: مشکل جدی این است که بخش زیادی از تعرض‌ها به بستر و حریم رودخانه‌ها در محدوده روستاها و شهرها رخ می‌دهد و خطر اینجاست که اگر سیلابی ایجاد شود، تلفات سنگینی را بر دوش دولت و نظام وارد می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه باید متولی برخورد با تجاوزات به حریم و بستر رودخانه‌ها مشخص شود، گفت: باید ابعاد قانونی سند‌دار کردن اراضی ملی به ویژه در حوزه حریم و بستر رودخانه‌ها بررسی شده و مرجع مربوطه مشخص شود.

وی خاطر‌نشان کرد: بسیاری از مردم آگاهی لازم درباره بستر و حریم رودخانه‌ها را ندارند و به دلیل ناآگاهی، به این مناطق تجاوز کرده و اقدام به احداث مستحدثات در این نقاط می‌کنند و باید با تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها از این مناطق حفاظت کرد.

موحد بیان کرد: کارشناسان فنی و مدیران ادارات باید با برگزاری نشست‌های تخصصی زمینه را برای مقابله هدفمند با تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها فراهم کرده و راهکارهای اجرایی را به شورای حفظ حقوق بیت‌المال اعلام کنند.

احمد آبیار مدیر‌‌کل بازرسی استان کرمان نیز اظهار داشت: به یقین می‌توانیم جلوی تصرفات و تخریب حریم و بستر رودخانه‌ها را بگیریم اما تاکنون اقدامات لازم و مطلوب انجام نشده است.

وی تصریح کرد: در جایی که حریم و بستر رودخانه‌ها مشخص نیست اداره کل منابع طبیعی باید این حریم‌ها را مشخص کند تا سازمان‌های مربوطه بتوانند اقدامات بعدی را پیگیری کنند.

رضا طالبی‌زاده مدیر‌کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان نیز گفت: در مجموع 14 میلیون و  600 هزار هکتار از منابع طبیعی در سامانه یکپارچه اراضی جانمایی شده و 9 میلیون هکتار تثبیت مالکیت شده است.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار