عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از انجام ۱۱۰ مورد عمل بسته قلبی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان خبر داد.
کد خبر: ۵۲۱۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱ 08 November 2017
رضا درخشان پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شایع ترین بیماریهای مادرزادی، بیماریهای مادرزادی قلبی هستند که نشانه های مختلفی و طیف وسیعی دارند.

وی افزود: از دوران بارداری یکسری ریسک فاکتورها وجود دارد که ما را ملزم می کند که نوزاد را از نظر بیماریهای مادرزادی قلب بررسی کنیم که امروزه در کشور با پروب الکتروکاردیوگرافی جنینی می توان قلب جنین را از هفته هیجدهم به بعد در داخل رحم مشاهده کرد.

وی بیان داشت: این کار بر اساس یکسری معیارها از جمله بیماری دیابت در مادر، سابقه بیماریهای رماتیسمی در مادر، سابقه مصرف داروهای ضدتشنج توسط مادر، سابقه به دنیا آوردن فرزند قبلی با بیماریهای ژنتیکی از جمله بیماریهای قلبی توسط مادر، سابقه سقط های مکرر و IVF و ... صورت می گیرد.

فوق تخصص بیماریهای مادرزادی قلب عنوان کرد: در شهر رفسنجان تاکنون حدود ۱۰ نوزاد داریم که با جابجایی عروق متولد شدند و با تشخیص به موقع و جراحی به موقع، زندگی عادی خود را طی می کنند و مشکلی هم تاکنون که چهار ساله شده اند، نداشته و نخواهند داشت.

درخشان با بیان اینکه تقریباً تمامی اعمال جراحی بسته قلبی در رفسنجان انجام می شود، گفت: در حال حاضر در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) رفسنجان عمل جراحی قلبی بستن رگ اضافه که از آئورت به شریان ریوی متصل است (PDA)، عمل جراحی سوراخ بین دهلیزی (ASD)، عمل سوراخ بین بطنی (VSD)، عمل تنگی های آئورت (AS) و عمل کوارکوتاسیون آئورت به صورت بسته انجام می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: شایع ترین علت مرگ در ورزشکاران در حین ورزش را بیماریهای مادرزادی قلب که تشخیص داده نمی شوند است؛ البته مردم باید بدانند نباید در زمینه بیماریهای مادرزادی قلب  اظهارنظر کنند چرا که این طیف بیماریها بسیار گسترده و متفاوت هستند و هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. هر صدای اضافه در قلب خطرناک نیست و نیاز دارد که این موضوع توسط پزشک متخصص در این زمینه بررسی شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه بیان داشت: تاکنون ۳۷ مورد عمل جراحی بستن رگ اضافه (PDA) در این بیمارستان صورت گرفته که کمترین سن مورد جراحی نوزاد ۲۵ روزه با وزن ۷۰۰ گرم و بالاترین سن ۳۸ ساله بوده است که هم از طریق کویل (وسیله مسدود کننده رگ) و آمپلاتزر (دیسک مخصوصی که داخل قلب قرار می گیرد) انجام شده است.

درخشان افزود: تعداد اعمال سوراخ بین دهلیزی (ASD) ۲۸ مورد بوده که کمترین سن آن نوزاد ۱۸ ماهه و بالاترین سن ۷۰ ساله است. همچنین تعداد اعمال والوپلاستی دریچه پولمونر (باز کردن دریچه ریوی تنگ با بالن) که قبلاً با اعمال جراحی باز انجام می شده در این بیمارستان ۱۸ مورد است که کمترین سن نوزاد ۱۵ روزه و بالاترین سن ۵۰ سال است.

وی ادامه داد: تاکنون شش مورد اعمال جراحی اصلاح دریچه آئورت (کوراکوتاسیون آئورت) در این بیمارستان انجام گرفته که کمترین سن نوزاد ۲۲ روزه و بالاترین سن ۲۶ سال بوده است.

فوق تخصص بیماریهای مادرزادی قلب بیان کرد: تاکنون چهار مورد بستن PFO در بیماران با سکته مغزی انجام شده است که این PFO با اکو مری مشخص شده مجرای عبور لخته در مغز بوده است. همچنین تعداد هفت مورد عمل جراحی والوو پلاستی دریچه آئورت در بیمارستان انجام شده است.

درخشان تصریح کرد: تعداد اعمال جراحی بستن سوراخ بین بطنی (VSD) در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) رفسنجان که از اعمال جراحی بسیار دشواری محسوب می شود چهار مورد بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: در بیماریهای مادرزادی قلب نوزدان معمولاً سوراخ بین دهلیزی را می بندیم اما برای برخی بیماریها مانند جابجایی عروق، سوراخ بین دهلیزی ایجاد می کنیم تا نوزاد زنده بماند که نام این عمل جراحی «راشکیند» است که این عمل جراحی نیز تاکنون شش مورد در نوزاد سه روزه انجام شده که در دو مورد آن، از طریق ناف بین دهلیز سوراخ ایجاد کردیم.

درخشان تأکید کرد: به جرات می توان گفت بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) رفسنجان جزو بیمارستانهای خوب کشور است و پرستاران بسیار ورزیده ای دارد و خدمات بسیار خوبی را به بیماران ارائه می دهد.

وی تصریح کرد: خدمات ارائه شده به بیماران قلب و عروق در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) حتی از پاره ای بیمارستانهای خصوصی تهران و شهرهای مجاور نیز بهتر است و هم اکنون بیمارانی از شهرهای مختلف استان و استانهای همجوار از جمله جیرفت، زرند، سیرجان، بندرعباس، زاهدان و زابل به این بیمارستان مراجعه می کنند.

فوق تخصص بیماریهای مادرزادی قلب همچنین گفت: در حال حاضر وسایلی از جمله دستگاه اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال را برای این بخش کمبود داریم که لازم است در این خصوص خیّرین ورود کنند.

درخشان با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت، ابراز کرد: هزینه بستن ASD چیزی حدود ۱۲ میلیون است که با اجرای طرح تحول سلامت، بیمار تنها با پرداخت هزینه ناچیزی این عمل براش انجام می شود لذا کمک بسیار بزرگی در قالب این طرح به این بیماران ارائه شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار