رئیس مرکز نوآوری کرمان:
رئیس مرکز نوآوری استان کرمان گفت: صادرات فله‌ای پسته فاجعه‌ای در صنعت پسته است.
کد خبر: ۵۷۶۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۸ 10 March 2018

عباس پرداختی عصر امروز در مراسم اختتامیه همایش استارت آپ ویکند پسته در تالار خیام دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان با اشاره به استعدادهای دانش‌آموزان کرمانی اظهار داشت: همواره در جشنواره‌های خوارزمی دانش‌آموزان کرمانی رتبه‌های برتر اول تا سوم را از آن خود می‌کنند که با توجه به این استعداد راه‌اندازی مرکز دانش‌آموزی در کرمان ضروری است.

وی بیان داشت: استان کرمان بیش از 3 میلیون نفر جمعیت دارد، همچنین بخش قابل‌توجهی از مزراع پسته در این استان واقع شده که باید در رابطه با پسته و اقتصاد پسته طرح‌های نوین بررسی و به اجرا درآیند تا اقتصادی نو و درآمدزا بر پایه پسته شکوفا شود.

رئیس مرکز نوآوری دانش‌آموزی استان کرمان تصریح کرد: استارت‌ آپ‌‌های زیادی در مرکز نوآوری استان کرمان برگزار کرده‌ایم، سالانه 50 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارو و تجهیزات پزشکی در کشور است که سهم استان کرمان حدوداً صفر است، مرکز نوآوری استان کرمان سومین مرکز در کشور است که به صورت مستقیم زیر نظر معاونت فن‌آوری ریاست جمهوری فعالیت می‌‌کند.

پرداختی عنوان کرد: بیش از 3 هزار و 300 شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که هر ساله 35 هزار میلیارد تومان به محصولات غذایی اختصاص می‌یابد و در بحث غذا و دارو، روغن پسته در مقایسه با روغن بادام و دیگر روغن‌های گیاهی اسید چرب بالایی دارد که مفید و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور کالیفرنیا بیش از 36 فرآورده آرایشی بهداشتی با روغن پسته در قالب انواع کرم‌ها، شامپوها و ... تولید و به بازار عرضه می‌شود و این در حالی است که در استان کرمان و رفسنجان که مهد تولید پسته در جهان است، تنها صابون پسته تولید می‌شود و نشان می‌دهد به بحث فرآوری پسته پرداخته نشده است.

پرداختی با اشاره به اینکه فقط به بحث صادرات فله‌ای این محصول که فاجعه‌ای در صنعت پسته است پرداخته شده است، افزود: باید با استفاده از ایده‌های نو در این حوزه محصولات جانبی را تولید و با صادرات آن‌ها به خارج از کشور ارزش‌افزوده بالایی ایجاد کرد.

وی همچنین اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه اجراکردن ایده‌هایی است که از دل استارت آپ‌ها بیرون می‌آید.

منبع: فارس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار