دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت از کشف ۱۴ شی عتیقه در این شهرستان خبر داد و گفت:اشیاء کشف شده مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد است.
کد خبر: ۶۴۹۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳ 01 September 2018

حسین سلامی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت با تاکید بر اینکه دستگاه قضائی با تمام قدرت با قاچاقچیان اشیاء عتیقه برخورد خواهد کرد، اظهار داشت:پس از انجام یکسری اقدامات اطلاعاتی از سوی اطلاعات سپاه جیرفت،مشخص گردید قاچاقچیان عتیقه قصد مبادله یک محموله میلیاردی عتیقه را دارند.

وی افزود:بلافاصله دادستانی رسیدگی به موضوع و جلوگیری ازانتقال اشیای عتیقه را دردستور کار قرار داد و دستورات قضائی لازم صادر گردید و تیمی از نیروهای اطلاعات سپاه به منطقه که واقع در یکی از روستاهای کوهستانی و ییلاقی شهرستان جیرفت بود اعزام شدند.

دادستان جیرفت گفت :در این عملیات تعداد ۱۴ شی عتیقه مربوط به عصر هزاره سوم قبل از میلاد کشف و ضبط گردید و قاچاقچیان اشیای عتیقه با توجه به کوهستانی بودن و صعب العبور بودن منطقه اقدام به فرار می نمایند.

سلامی با بیان اینکه شناسایی و دستگیری متهمان به صورت ویژه در در دستور کار قرار گرفته است،افزود:از این تعداد اشیا کشف شده بنا بر نظر کارشناس میراث فرهنگی در شهرستان جیرفت اصالت ۸ شی عتیقه تائید و قدمت آنها مشخص و اصالت و قدمت تعداد ۶ شی دیگر مشکوک اعلام گردید و جهت بررسی دقیق تر به کارشناسان میراث فرهنگی استان ارسال شده اند.

این مقام قضائی در رابطه با مشخصات اشیای کشف شده،گفت:در بین اشیای کشف شده مواردی از جمله تیغه هلالی شکل داس ، سر پیکان فلزی ، درفش مفرغی ، حلقه مفرغی ، شی سپری شکل فلزی ،شی فلزی سه قمتی ، دکمه سنگی ،شی فلزی مخروطی شکل مشاهده می گردد .

وی افزود: کشف این گونه اموال فرهنگی و اشیاء تاریخی در شهرستان جیرفت بیانگر تمدن و صبغه فرهنگ این منطقه می باشد و محافظت از این میراث فرهنگی و تاریخی بر همگان لازم است .

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان جیرفت در پایان از همکاری و حساسیت مردم نسبت به مسائله میراث فرهنگی ومساعدت در جهت کشف اشیا عتیقه تشکر کرد.

شایان ذکر است این سومین کشف اشیا عتیقه طی چند هفته گذشته در شهرستان جیرفت می باشد که تاکنون جمعا ۲۸ قطعه شی عتیقه کشف و ضبط شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار