کد خبر: ۶۶۱۳۷۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۷ 29 September 2018

طرحی که «قلعه دختر» کرمان را از تعرض‌ها نجات می‌دهد

تابناک کرمان- مدیر اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌گوید: با وارد شدن به طرح ساماندهی و تعیین عرصه و حریم «قلعه دختر» و «قلعه اردشیر» در ورودی کرمان، قطعا الحاقات اضافه شده به این محوطه‌ی تاریخی، به زودی از ان منطقه حذف می‌شوند.

 

به گزارش تابناک کرمان، بنابراعلام ایسنا، چندین سال است که دوستداران میراث فرهنگی نسبت به ایجاد تکیه‌ای در عرصه و حریم درجه یک «قلعه دختر» در شرق شهر تاریخی کرمان هشدار می‌دهند.

هشدارهایی که به نظر می‌رسد به مرور در حال جدی‌تر شدن است، چون برخی افراد در حال تصرف زمین‌های اطراف دو کوه قرار گرفته در شرقِ کرمان که یکی قلعه‌ای قدیمی با دست‌کم دو هزار سال قدمت است؛ با نام «قلعه دختر» و کوه «قلعه اردشیر» که در همسایگی آن قرار دارد.

آن هم در حالی که شواهدِ باستان‌شناسی قدمت این دو قلعه را بخصوص در قلعه دختر به دوره‌ی اشکانیان و حتی هخامنشیان نسبت می‌دهد،‌ اما شواهد،عکس‌ها و مستندات باقی مانده از تکیه و دکل مخابراتی ساخته شده در این محدوده نشان می‌دهد تکیه در ضلع شمالی قلعه و منبع آبِ کار گذاشته شده کنار آن را، افرادی که هیچ نسبتی با اداره اوقاف و دیگر دستگاه‌های شهری ندارند، 15 سال پیش و چند دکل مخابراتی روی قلعه اردشیر را حدود 40 سال پیش بنا نهاده‌اند.

حتی قدمت فضای سبزی که برخلاف مصوبه اولین کنگره بین‌المللی یادمان‌های تاریخی آتن در سال 1931 در این فضا ایجاد شده است، به همان سال‌ها برمی‌گردد.

دو قلعه را به واسطه‌ی اهمیت‌شان برای شهر تاریخی کرمان که مردم نخستین فضاها را برای زندگی در این دو قلعه انتخاب کرده بودند، میراث فرهنگی سال 1345 در فهرست آثار ملی به ثبت رساند و شواهد و سفال های به دست آمده در این دو قلعه توسط باستان‌شناسان در این منطقه می‌گوید از دوران پیش از اسلام تا امروز یعنی دست کم از دوره هخامنشیان تا اشکانی ها و حتی قاجار و پهلوی نشانه های حضور انسان وجود دارد، اما امروز به نظر می‌رسد مردم محلی بدون توجه به قوانین و ضوابط در حال پیشروی به عرصه و حریم این دو محوطه‌ی تاریخی هستند.

تصرف در عرصه و حریم قلعه دختر کرمان

 

سید هادی احمدی روئینی، مدیراداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی که چند روز گذشته برای بررسی وضعیت محوطه‌های تاریخی به کرمان سفر کرده بود، به ایسنا می‌گوید: در مورد تکیه‌ی احداث شده در  عرصه‌ی قلعه دختر و عرصه و حریم محوطه‌ی تاریخی قلعه دختر و قلعه اردشیر نیز بررسی‌هایی انجام شده است، آن تکیه اصلا اصالت تاریخی ندارد.

او با اشاره به وجود تکیه‌های تاریخی زیادی که در کرمان وجود دارند، ادامه می‌دهد: در حال حاضر مشغول بررسی  در این زمینه هستیم اما به نظر می‌رسد انگیزه‌ای جز انگیزه‌های مذهبی پشت این داستان است، امیدوارم ایجاد این تکیه چیز دیگری نباشد و صرفا ایجاد یک تکیه و شور حسینی باشد، هر چند با وجود برگزاری مراسم‌هایی در این مکان، اما برخی مردم محلی به کارشناسان میراث فرهنگی گفته‌اند که وقتی به عنوان عزادار امام حسین (ع) می‌خواهند داخل بروند، اجازه‌ی ورود به آن‌ها نداده‌اند.

وی با تأکید دوباره بر این‌که ایجاد این تکیه مورد تائید میراث فرهنگی نیست، می‌افزاید: ایجاد تکیه قطعا در هر مکانی ممنوعیت ندارد و چیز بدی نیست، اما بهتر است هر کس قصد انجام این کار را دارد از جیب خود استفاده کنند و در زمین شخصی خود این کار را انجام دهد، اکنون نیز دنبال بررسی هدف از ایجاد این تکیه هستیم.

احمدی با اشاره به این‌که طرح ساماندهی حریم قلعه دختر و قعه اردشیر کرمان توسط میراث فرهنگی در دست تهیه است، ادامه می‌دهد: اداره کل میراث فرهنگی استان با تامین مالی این پروژه با کمک اداره کل مسکن و شهرسازی استان کرمان، ساماندهی  عرصه و حریم این دو قلعه در کرمان را نیز در دستور کار دارد.

ایجاد تکیه در عرصه قلعه دختر کرمان

 

وی ادامه می‌دهد: در عرصه و حریم قلعه دختر و قلعه اردشیر، ترکیبی از سکونت‌گاه‌های غیررسمی ایجاد شده‌اند، افرادی که بدون سند زمین‌ها را تصرف کرده‌اند، افرادی نیز با سندهایی ساکن این مناطق شده‌اند و برخی افراد نیز در حریم قلعه سکونت کرده‌اند در برخی نقاط نیز اقداماتی توسط شهرداری در حال انجام است که مناسب آن مکان نیست.

مدیر اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با تاکید بر این‌که همه‌ی آن محوطه به یک طرح جامع نیاز دارد و همه باید موظف شوند تا آن طرح را اجرائی کنند، می‌گوید: مدیریت شهری و میراث فرهنگی همگی باید برای اجرائی شدن آن طرح هر اقدامی که نیاز است را انجام دهند، در گذشته این مکان به حال خود رها شده و هر کس هر کاری که توانسته آن‌جا انجام داده است.

او همچنین تأکید می‌کند: در مورد تکیه ایجاد شده در حریم قلعه دختر، با هیچ نهاد دولتی وارد چالش نمی‌شویم، چون انجام این کار صرفا شخصی بوده و هیچ نهادی طرف حساب میراث فرهنگی نیست، با این وجود امیدواریم دست‌کم نیت ایجاد کنندگان آن تکیه خیر باشد.

احمدی همچنین در مورد نصب پرچم‌هایی روی بدنه‌ی قلعه دختر نیز می‌گوید: با نصب این پرچم‌ها در همان زمان به میراث فرهنگی اعلام کردیم آن موضوع رفع شود که انجام شد، چون در عرصه تاریخی این کار را انجام داده بودند و براساس قوانین، انجام این کار در هر عرصه تاریخی ممنوع است.

به گفته‌ی وی، دوستداران میراث فرهنگی بیشترین نگرانی‌شان برای استفاده‌ها و الحاقاتی که در زمین‌های اطراف قلعه دختر و قلعه اردشیر انجام شده، زمین‌خواری است که اکنون در حال بررسی وضعیت همه‌ی آن‌ها هستیم.

طرحی که «قلعه دختر» کرمان را از تعرض‌ها نجات می‌دهد

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار