کد خبر: ۶۸۳۷۹۵
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰ 25 November 2018

به گزارش تابناک کرمان، مهندس علیزاده مدیرعامل محترم شرکت آب منطقه ای کرمان(دوراهکار برای بحران آب کلانشهرکرمان وجود دارد،نخست اینکه مردم شهرستان کرمان را به منطقه دیگری کوچ دهند)

دوهفته نامه فرهنگی پرسه ـ شماره 9ـ نیمه مرداد ماه 1396به نقل از ایسنا منطقه کویر صحبت کوچ دادن کرمان ازطرف مقام عالی رتبه و تعیین کننده مسائل آب هرخواننده روزنامه را عمیقأ به فکر وامیدارد, ازاین جهت که از زبان فردی بیان می‌گردد که در رأس طیف کارشناسان و متخصصین آب استان قرار دارد و بیانش سطحی نیست.

دراینجا سؤالات زیادی مطرح میگردد، اینکه کوچ برای استان کرمان یا کوچ برای شهرکرمان ؟ اگر بررسی گردیده که استان کرمان را کوچ دهیم به کجای کشور؟ اگرمنظور جابجائی و کوچ برای شهر کرمان درنظر گرفته شده، شهر را به استان دیگری منتقل نمائیم یا اینکه درهمین استان جایگاهی برای آن در نظر گرفته شده که کوچ داده شود؟ جابجائی در استان بطرف شمال، جنوب، شرق و یا غرب استان مطالعه و کارشناسی شده است؟ نظر به اینکه شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان کرمان نماینده و مجری قوانین وزارت نیرو قلمداد می‌گردد، دغدغه‌ها و نارسانی‌ها وذمعضلات آب مدیر عامل آن را وادار نموده که نظریه کوچ را مطرح نماید، منابع آبی کجای استان را جوابگوی نیازهای بنیادی منطقه‌ای میداند که قصد کوچ شهر کرمان را به آنجا دارد؟ جناب آقای علیزاده بعنوان مدیرعامل محترم بایستی این نکات را تجزیه و تحلیل و به سمع کلیه خوانندگان نظریه کوچ کرمان برساند؟ اگر این نظریه بدون ارزیابی کارشناسی و مهندسی می‌باشد، بهتراست که برای تأمین آب کرمان نکات کارشناسی ذیل را سرلوحه و دستور کار مدیریت خود در مدت زمانی که مدیر عامل هستید قرار دهید:
1ـ مطالعه دقیق قانون توزیع عادلانه آب که دستور کار وزارت نیرو وشرح وظایف شرکت سهامی آب منطقه ای برای اجراء در استان کرمان می باشد.

2ـ ارزیابی دقیق و کارشناسی کلیه طرح‌های بند انحرافی، پخش سیلاب که توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای در استان کرمان اجرا شده، پیدا کردن راهکارهای مناسب برای اصلاح آنهاو یا تخریب قبل از بروز خسارت چشمگیر به مناطق پایین دست آنها.

3ـ متوقف کردن کلیه پروژهای آبخیزداری و یا سدخاکی که بدون هماهنگی آب منطقه‌ای و یا ارزیابی کارشناسی بی‌وقفه اجراء می‌شوند.

4ـ ارزیابی مهندسی از کلیه پروژهای سدخاکی و آبخیزداری اجرا شده در سطح استان، برنامه‌ریزی برای اصلاح به موقع آنها و یا دستور تخریب قبل از بروز خسارات سنگین و تلفات انسانی.

5ـ شناسایی محل‌های مناسب پروژهای سد خاکی و آبخیزداری و تنظیم دستورالعمل برای ارگان‌هائی که در این رابطه کار می‌کنند.

6ـ انجام مطالعات جامع ازآب‌های سطحی استان و برنامه‌ریزی برای چگونگی مهار بخشی از آنها قبل از ایجاد خسارت.

7ـ تعطیل صدور پروانه‌های حفر و یا جابجائی چاه.

8ـ ارائه آمار معین از چاهای غیرمجاز و اقداماتی که درجهت محدود نمودن آنها انجام شده است.

9ـ ارائه آمار از تعداد چاه‌های عمیق سطح شهرکرمان که سطح آبهای زیر سطحی آن بالا است، بهره‌برداری بی‌رویه از آبهای زیرزمینی اعماق زمین، سطح آبهای زیر سطحی را روز به روز بالاتر می‌برد.

10ـ معین نمودن نیاز آبی فضاهای سبز و کلیه نیازهای شهرداری کرمان و تطبیق آن با میزان آبی که ازسفره‌های زیرزمینی بوسیله چاهای عمیق پمپاژ می‌نمایند.

11ـ برنامه‌ریزی برای کلیه جریان‌های سطحی که پس از هر بارندگی درسطح شهرکرمان جمع شده وسبب بالا بردن سطح آب‌های زیر سطحی می‌شود.

نگارنده: مهندس حسن اشرف گنجوئی کارشناس رسمی تأمین آب
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار