کد خبر: ۷۶۷۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰ 30 July 2019

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس معتقد است بهره‌برداری از معادن مس به تکنولوژی و به روز رسانی ماشین آلات نیاز دارد چراکه از این طریق می‌توان میزان تولید ملزومات مسی را افزایش داد.
به گزارش تابناک هرمزگان محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت مس در کشور، گفت: در صورتی که اقتصاد مقاومتی جدی گرفته شود و برای مقابله با تحریم‌های یک جانبه آمریکا و کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت به دنبال اقدام عملی باشیم باید از ظرفیت‌هایی مانند معادن و صادارت مواد معدنی استفاده کنیم.

بهره‌برداری از معادن مس به تکنولوژی جدید نیاز دارد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان باید به دنبال راهکاریی برای کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهایی نفتی باشند اما حتی در صورت نیاز، نیز نباید نفت خام صادر شود بلکه این ماده باید پس از تبدیل به سایر محصولات در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها با ارزش افزوده بیشتر به فروش رسد.
استفاده صد درصدی از معادن مس مغفول مانده است
وی اظهار کرد: علیرغم اینکه ایران معادن مس بسیاری دارد اما از این ظرفیت به صورت بهینه استفاده نشده است.
دنیای دیجیتال و الکترونیک به شدت به مس نیاز دارد
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در حال حاضر دنیای دیجیتال و الکترونیک به شدت به مس نیاز دارد، اضافه کرد: برای بهره‌برداری بهتر از معادن مس، باید تلاش بیشتری برای توسعه صنایع جنبی این ماده معدنی صورت گیرد چراکه ملزومات مسی از یک سو ارزش افزوده بیشتری دارد و از سوی دیگر می‌توان از طریق صادرات، ارزآوری مناسبی برای کشور ایجاد کرد.
زمینه توسعه صنایع جنبی مس در کرمان فراهم شود
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با انتقاد از صادارت مس خام، ادامه داد: باید زمینه توسعه صنایع جنبی مس در کرمان و آذربایجان شرقی که دارای بیشترین معادن مس هستند فراهم شود.
می‌توان از مس برای ضرب سکه استفاده کرد به طور مثال سکه‌های پنج هزار تومانی، ده هزار تومانی و... تولید کرد.
وی تصریح کرد: برای بهره‌برداری از معادن مس مذاکرات مهمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت ملی مس و شرکت صنایع جنبی مس شهید باهنر کرمان صورت گرفته است که باید با پیگیری، نتایج مطلوب حاصل شود.
افزایش ارزش افزوده مس با تولید ملزومات مسی
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بهره برداری از معادن مس به تکنولوژی و به روز رسانی ماشین آلات نیاز دارد، بیان کرد: می‌توان از مس برای ضرب سکه استفاده کرد به طور مثال سکه‌های پنج هزار تومانی، ده هزار تومانی و... تولید کرد از سوی دیکر می‌توان از این ماده معدنی برای تولید کابل و... استفاده کرد تمام این فعالیت‌ها مقرون به صرف بوده و می‌تواند ارزش افزوده برای کشور ایجاد کند./
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار