با اقدام اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان و آبادان، از خروج اشیای تاریخی موجود در حمام "زیبا" آبادان و انتقال به کرمان جلوگیری شد.
کد خبر: ۷۷۸۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴ 09 September 2019

به گزارش «تابناک» کرمان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حمام "زیبا" بنایی تاریخی با قدمت ۸۵ سال جزو نخستین حمام‎های کشور است که دارای آب‎گرم‎کن بوده در محله کوی کارگر، «تانکی دو» آبادان رو به روی مرکز بهداشت شرکت ملی نفت یا «خانه ملت» قرار دارد و دارای ۳۰ اتاق نمره است که ۱۴ اتاق متعلق به زنان و ۱۶ اتاق دیگر به مردان تعلق داشته است.
چندی پیش خبری مبنی بر این منتشر شد که قرار است برخی آثار موجود در این حمام دوره پهلوی، توسط مرکز موزه و اسناد صنعت نفت ایران به منظور رونمایی به موزه صنعت نفت کرمان منتقل شود که این موضوع با واکنش اداره‎کل میراث فرهنگی استان و اداره میراث فرهنگی آبادان مواجه شد.
سیدحکمت‎اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در این‌‎باره با اشاره به این‎که در سالیان گذشته مسئولان پالایشگاه آبادان و منطقه آزاد اروند با ضوابط وزارت میراث فرهنگی آشنایی نداشتند، گفت: طی مدت اخیر سعی کردیم این ضوابط و بخشی از جایگاه رفیع میراث فرهنگی را برای این مسئولان توجیه کنیم.
او افزود: در برخی موارد نیز از برخی افراد و ارگان‎ها که قصد جابجایی اشیاء و آسیب رساندن به آثار را داشتند شکایت و حتی آنان را دادگاهی کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه داد: اخیراً مسئولان مرکز موزه و اسناد صنعت نفت کشور و پالایشگاه آبادان قصد داشتند با انجام یک سری جابجایی، برخی اشیاءِ موجود در حمام "زیبا" آبادان که یکی از آثار فاخر و ارزشمند استان و دارای ارزش ثبتی است را به منظور رونمایی به استان کرمان انتقال دهند.
موسوی با بیان این‎که این اشیاء شامل دیگ بخار، درام‎ها و آبگرم‎کن‎ها بود افزود: ما به محض اطلاع از این موضوع، با اعزام نیرو‌های یگان حفاظت استان به محل از این اقدام جلوگیری کردیم و نامه‎نگاری‎هایی با دادستانی شهرستان به منظور اخذ دستور ممانعت ار خروج اشیاء انجام دادیم.
او گفت:خو شبختانه با پیگیری‎هایی که انجام دادیم دادستان شهرستان آبادان به صورت فوری دستور ممانعت از خروج اشیا فاخر و تاریخی حمام زیبا را صادر کرد و موفق شدیم از خروج این اشیاء از شهرستان و استان جلوگیری کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان افزود: با فرآیندی که صورت گرفت، خوشبختانه فرمانداری شهرستان نیز مجاب شد تا به دستگاه‎های مختلف اعم از ارگان یا سازمان‎ها ابلاغ کند که هر اقدامی درخصوص آثار تاریخی و جابجایی آن‎ها باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.
موسوی با تأکید بر این‎که حمام زیبا اثری دارای ارزش ثبتی است گفت: پرونده ثبتی این بنا در حال تکمیل به منظور ارسال به تهران است تا در آینده در فهرست آثار ملی قرار گیرد.
او ادامه داد: آثار تاریخی موجود در حمام زیبا، متعلق به آبادان و استان خوزستان هستند و اگر قرار است رونمایی‎ای نیز از آن‎ها انجام شود باید درون شهر آبادان و در مکان‎هایی نظیر موزه نفت، موزه کارآموزان و یا موزه تاریخی این شهرستان انجام گیرد و نباید به خارج از شهر و استان منتقل شوند.
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار