کد خبر: ۷۹۴۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱ 05 November 2019

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی‌های کمیسیون متبوع خود درباره‌ی طرح کودک‌همسری اظهار کرد: «در بررسی‌های این طرح از نظر کارشناسان استفاده می‌کنیم، شاید برای ایجاد ساماندهی بر این موضوع شرایط را برای ازدواج افراد بالای ۱۳ سال سخت و دشوار کنیم».
به گزارش تابناک کرمان به نقل از ایسنا، یحیی کمالی‌پور در خصوص آخرین وضعیت طرح کودک‌همسری در مجلس شورای اسلامی گفت: «این طرح پس از بازگشت به کمیسیون هنوز در دستور کار قرار نگرفته است، اما باید توجه کنیم که اکنون براساس قانون موجود، افراد زیر سن ۱۳ سال اجازه ازدواج نداشته و افراد بالای ۱۳ سال باید با اجازه‌ی دادگاه ازدواج کنند».
وی ادامه داد: «اما این طرح معتقد است که یک ممنوعیتی را به صورت کلی برای ازدواج افراد زیر ۱۸ سال ایجاد کنیم. اگر بخواهیم در این خصوص کلا ممنوعیتی را برای ازدواج افراد بالای ۱۳ سال ایجاد کنیم مطلوب نبوده و مبنای شرعی ندارد».
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: «اعضای کمیسیون با ایجاد این ممنوعیت مخالف هستند. فعلا هیچ کاری بر روی این طرح انجام نشده است. ما برای بررسی این طرح از نظر کارشناسان حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنیم. نهایتا باید این موضوع را ساماندهی کنیم. ممنوعیت به صورت کلی راهی به پیش نمی‌برد، اما شاید برای ساماندهی این موضوع برای مثال برای ازدواج افراد بالای ۱۳ سال شرایط را سخت و دشوارتر کنیم تا افرادی که می‌خواهند در این سن ازدواج کنند از شرایطی خاصی برخوردار باشند».
به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تیرماه سال جاری در خلال بررسی کلیات طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در خصوص ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال تصویب کردند که این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ارجاع شود. این بدین معنا است که مجلس شورای اسلامی هنوز کلیات این طرح را مورد بررسی قرار نداده است.

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار