اگر از همه ظرفیت‌های استان کرمان در زمینه تاریخی و تفریحی و طبیعی فاکتور بگیریم، فقط یک کویرش آنقدر توانایی دارد که بتواند در تمام طول سال میلیون‌ها گردشگر را به سمت خود جذب کند.
کد خبر: ۸۰۱۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶ 30 November 2019

«تابناک کرمان»، محمدرضا هادیلو؛ آن‌ها که تاکنون سفری به کرمان نداشته‌اند هنوز نمی‌دانند چه فرصتی را برای دیدن زیبایی‌های طبیعت از دست داده‌اند. شاید تبلیغات کم و عدم شناخت مردم از این استان کویری یکی از بزرگ‌ترین دلایل پایین بودن میزان حضور و اقامت مسافران و گردشگران در آن باشد. اما این تمام ماجرا نیست و تأمین نشدن نیاز‌ها و امکانات گردشگری و زیرساخت‌های ضعیف عامل دیگری است که بسیاری از ظرفیت‌های کرمان را مغفول نگه داشته و دیدنی‌های آن را بدون بازدیدکننده گذاشته است.

کرمان، زیبای خفته ایران

اگر از همه ظرفیت‌های استان در زمینه تاریخی و تفریحی و طبیعی فاکتور بگیریم، فقط یک کویرش آنقدر توانایی دارد که بتواند در تمام طول سال میلیون‌ها گردشگر را به سمت خود جذب کند. اما در مظلومیت بهره‌مندی درست از همین تک ظرفیت خدادادی هم می‌توان به صحبت‌های مسئولان استانی رجوع کرد که یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایشان را دعوت از مسئولان مؤثر دولتی در گردشگری اعلام می‌کنند.

۷۰ درصد مردم هرگز به کرمان نرفته‌اند
حدود یک سال پیش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تحقیقی را انجام داد که نتایج آن تأسف برانگیز بود. نتایج این تحقیقات نشان می‌داد، در یک جامعه هدف ۷۰ درصد افراد اصلاً به کرمان نیامده بودند. یعنی هیچ شناختی از کرمان و ظرفیت‌های گردشگری آن نداشتند. بنابراین باید گفت حالا مهم‌ترین و اولین اولویت بخش دولتی و خصوصی، معرفی کرمان و جاذبه‌های گردشگری آن است. استانی که هفت اثر تاریخی و طبیعی‌اش ثبت جهانی شده و حتی اکثر ایرانی‌ها هم آن را نمی‌شناسند، چه برسد به خارجی‌ها!

در همان زمان رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان با بیان اینکه عدم معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان یک چالش بزرگ برای توسعه گردشگری در استان است گفته بود: «عدم وجود پرواز خارجی در کرمان یک چالش مهم در حوزه گردشگری استان است.» سیدمهدی سیاوشی با بیان اینکه مشکلات گردشگری کرمان بار‌ها عنوان شده است، ادامه داد: «عدم معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان کرمان یک چالش بزرگ برای توسعه گردشگری در استان است.»

آمار تأسف برانگیز از میزان گردشگران
در کنار معرفی نشدن بسیاری از ظرفیت‌های کرمان و جای خالی برنامه‌های درست برای حضور تور‌ها و گردشگران در این استان باید اذعان کرد که زیرساخت‌های گردشگری هم به شدت مشکل دارند. نبود هتل‌های مناسب از جمله مشکلات صنعت گردشگری کرمان است و با اینکه سال‌هاست در مورد آماده شدن نقشه راه گردشگری آن صحبت می‌شود، اما باز هم این نقشه در دسترس نیست. در مورد اسف‌بار بودن تعداد گردشگرانی که وارد کرمان می‌شوند، می‌توان به آمار و ارقامی مراجعه کرد که به ۲۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۲۰ هزار خارجی هم نمی‌رسد. هر چند در سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه نیز برای کرمان دو عدد به طور مشخص هدف‌گذاری شده است، اما این گونه حرکت‌ها و اقدامات مسئولان استانی و کشوری نشان می‌دهد رسیدن به آن‌ها محال است. اعدادی که یکی رسیدن به رشد هشت درصدی مبحث اقتصادی است و دیگری هم پنج برابر شدن گردشگری خارجی. ناگفته نماند در کنار عدم استفاده از ظرفیت‌های طبیعی در کرمان، بسیاری از بنا‌های تاریخی هم به حال خود رها شده و در حال تخریب هستند و مرمت بنا‌ها در دست اقدام نیز به کندی انجام می‌شود. حالا به گفته کارشناسان این حوزه، طی چند دهه اخیر مشکلات و معضلاتی مثل عدم مدیریت صحیح در زمینه معرفی استان، بی‌توجهی به احیا و مرمت و نگهداری از آثار تاریخی و بی‌سوادی مسئولان در مورد صنعت گردشگری کرمان را به جایی رسانده که حتی هموطنان هم شناخت درستی از آن ندارند و هرگز آن را در اولویت لیست مسافرت‌هایشان قرار نمی‌دهند. با این حال باید گفت کرمان به اندازه ناشناخته‌هایش زیباست.

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار