فرصت ۲ هفته‌ای به افراد تحت‌تامین برای ارائۀ کفالت یا وثیقه؛
دادگستری کرمان با اجرای یک طرح ابتکاری و ایجاد اقامتگاه موقت، این فرصت را برای افراد تحت تامین ایجاد کرده تا در یک فرصت زمانی دو هفته‌ای نسبت به ارائه‌ی کفالت یا وثیقه اقدام کنند. مدت زمان حضور افراد در اقامتگاه موقت جزو سابقه‌ی زندان آن‌ها محسوب نمی‌شود.
کد خبر: ۸۱۵۹۶۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸ 20 January 2020

به گزارش تابناک کرمان به نقل از ایرنا، رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: «بر اساس هماهنگی با قوه قضائیه طرحی ابتکاری در رابطه با افراد تحت تامین برای ارائه‌ی کفیل و وثیقه در کرمان اجرایی شده است».
یدالله موحد در نشست هیات امنای ستاد دیه نمایندگی استان کرمان افزود: «بر اساس این طرح، افرادی که تحت تامین قرار می‌گیرند، در فرصت ۱۴ روزه برای تامین کفالت و وثیقه وارد زندان نشده و در یک اقامتگاه موقت نگهداری می‌شوند».
وی با اشاره به این‌که فضای فیزیکی لازم برای اجرای این طرح در کرمان تامین شده است، خاطرنشان کرد: «با اجرای این طرح به افراد تحت تامین، دو هفته فرصت داده می‌شود تا برای ارائه‌ی کفالت یا وثیقه اقدام کنند و با این اقدام از ثبت سابقه‌ی زندان در سوابق افراد جلوگیری شده و آبروی افراد حفظ می‌شود».
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: «این طرح در حال حاضر در شهرستان‌های کرمان، سیرجان، رفسنجان، زرند و بم اجرایی شده است».
وی اضافه کرد: «در حال حاضر ۲۳۰ مددجوی جرایم غیرعمد واجد شرایط در زندان‌های استان کرمان حضور دارند که از این تعداد ۱۱۵ نفر به دلیل چک‌های برگشتی و بدهی مالی، ۸۴ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه، ۱۷ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت نفقه و ۱۴ نفر به دلیل بدهکاری دیه وارد زندان شده‌اند».
موحد گفت: «دستگاه قضایی استان کرمان بر اساس راهکارهای مختلف همواره تلاش می‌کند جمعیت زندان‌ها کاهش یابد».
وی یادآور شد: «استان کرمان سال گذشته در زمینه‌ی آزاد کردن زندانیان از سوی شوراهای حل اختلاف رتبه‌ی برتر کشوری را به خود اختصاص داده است».
رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: «سال گذشته یک هزار و ۹۸۳ زندانی با تلاش‌های شوراهای حل اختلاف زندان‌ها و بر اساس صلح، سازش و مذاکره آزاد شدند».
وی خاطرنشان کرد: «سازوکارهای قانونی ما متاسفانه حبس‌گرا هستند و ضمانت اجرای همه‌ی موارد را زندان تعیین کرده که در این رابطه نیاز به اصلاحات قانون وجود دارد». 

انتهای پیام/*

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار