رییس قوه قضائیه با اشاره به اینکه نگاه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری این بود که از ایشان درس ایستادگی و مقاومت را می گرفت اظهار کرد: شهید سلیمانی در مکتب امام و جانشین به حق ایشان درس ایستادگی و مقاومت را می‌گرفت و حقیقتا شاگرد لایقی در مکتب ولایت بود و سفارش شهید سلیمانی به ما بازماندگان این است که در این مسیر دچار سستی و درجا زدن و توقف کردن نباید شد.
کد خبر: ۸۲۳۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶ 16 February 2020

به گزارش «تابناک کرمان»، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: حقیقتا این شهید بزرگوار مصداق این آیه شریفه "محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم..." است. چهره ای که در وجود او اخلاص برای خدا، عمل کردن، اندیشه کردن برای خدا بوده و در آشکار و پنهان مجاهدت کردن موج می زند.

وی افزود: اخلاص او امروز در صدر ویژگی‌ها و شاخص‌های مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی است. عمل صالح او آن هم عمل صالحی که مورد رضای حضرت حق باشد شاخص است.

رئیسی تصریح کرد: امروز سیره و سلوک شهید سلیمانی الگویی برای ما در مجاهدت، مردم داری، ایستادگی در مقابل دشمن، سر خم نکردن در برابر موانع است. موانع پیش روی همه است و ما در آشکار ندیدیم که شهید سلیمانی از مشکلاتی که پیش رویش است نسب به حرکت عظیم پاکسازی عظیم از لوث وجود خناثان درد و دل بکند.

رییس قوه قضائیه با اشاره به اینکه شهید سلیمانی معتقد بود باید موانع را پیگیری کرد، گفت: برخی مشکلاتی که دشمن ایجاد می کرد و مشکلاتی که در سر راه ماموریتش به وجود می آمد را شهید سلیمانی صرفا به دنبال حل کردن آنها بود نه گله کردن و فقط حرف زدن.

رئیسی با اشاره به اینکه نگاه شهید سلیماتی به مقام معظم رهبری این بود که از ایشان درس ایستادگی و مقاومت را می گرفت اظهار کرد: شهید سلیمانی در مکتب امام و جانشین به حق ایشان درس ایستادگی و مقاومت را می گرفت و حقیقتا شاگرد لایقی در مکتب ولایت بود و سفارش شهید سلیمانی به ما بازماندگان این است که در این مسیر دچار سستی و درجا زدن و توقف کردن نباید شد.

وی با تاکید بر اینکه باید با ایستادگی و مقاومت و با نگاه به اهداف مهم انقلاب اسلامی برای اجرای عدالت، مبارزه با فساد تلاش کرد افزود: وصیت شهید سلیمانی به همه ما این است که برای تبعیت از ولی فقیه و اجرای عدالت، مبارزه با فساد، باید سر از پا نشناخت و تلاش کرد.

رییس دستگاه قضاء با اشاره به تعداد شهداء و ایثارگران استان کرمان عنوان کرد: امروز خدمت کردن به مردم به ویژه در استان کرمان که اخلاص و دلدادگی این مردم بر کسی پوشیده نیست و کار کردن برای این مردم سند افتخاری برای ماست و باید هر کاری که  می توانیم برای این مردم انجام بدهیم تا با همه جود احساس اجرای عدالت بکنند.

وی با تاکید بر اینکه دادگستری باید ملجاء و پناه مردم بوده و مردم مورد ظلم قرار گرفته احساس کنند که حقشان گرفته می شود افزود: نیروی انسانی دادگستری استان کرمان نیاز به تقویت دارد و تلاش مضاعف نیروی انسانی موجود جای قدردانی دارد که این میزان تلاش و کار همکاران و به ویژه در کاهش موجودی پرونده‌ها جای تشکر دارد.

رئیسی با قدردانی از همه مدیران و دست اندرکاران و به ویژه خانواده کارکنان دادگستری استان کرمان تصریح کرد: باید تلاش کرد کاستی در نیروی انسانی، بودجه و امکانات و تجهیزات را با کار مضاعف جبران کرد. البته کمبودها را بررسی و به میزانی که از دستمان بربیاید، سعی می کنیم مقداری از مشکلات کاهش پیدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: هر پرونده‌ای که امکانش هست با صلح و سازش ختم داده شود، باید به سازش منجر شود و این موضوع یک اصل قرآنی و اسلامی است. به عنوان مثال پرونده‌های اختلاف خانوادگی، برخی پرونده‌های مالی، بسیاری از دعاوی توهین و ... با صلح و سازش قابل حل است.

رییس قوه قضائیه با بیان اینکه درباره شوراهای حل اختلاف، لایحه را تهیه و به دولت داده ایم که به مجلس برود و با این لایحه صلاحیت‌های قانونی شوراها مشخص و وضعیت کارکنان شوراها روشن خواهد شد افزود: امنیت در استان کرمان برای ما بسیار مهم است و نمی‌توانیم اجازه بدهیم به هیچ عنوان امنیت مردم این استان تحت هیچ شرایطی به خطر بیفتد؛ ضمن آنکه مسوولان و نیروهای نظامی، امنیتی و عموم مردم نیز این اجازه را به کسی نخواهند داد.

رئیسی ادامه داد: نباید اجازه داد قاچاقچیان ماد مخدر، جرائم خشن و سازمان یافته تحت هیچ شرایطی امنیت منطقه را به خطر بیندازند و بنای ما این است با افرادی که امنیت را به خطر می‌اندازند، برخورد عبرت آموز داشته باشیم.

رییس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید مسوولان نسبت به ساماندهی اتباع بیگانه تصمیم گیری و راهبردی برای ساماندهی این اتباع تعیین کنند که کاملا به امنیت منطقه کمک خواهد کرد افزود: به برکت خون شهداء و مجاهدت های شبانه روزی مجاهدان، شرایط کاملا امنی در استان کرمان شاهد هستیم و وضعیت امنیتی جنوب شرق و به ویژه استان کرمان نسبت به اوائل پیروزی انقلاب اسلامی متفاوت است اما نباید اجازه داد برخی، جرائم ناامنی را مرتکب شوند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به زمین خواری عنوان کرد: باید برای کار کشاورزی، صنعتی و معدن و به ویژه با توجه به نیروی انسانی که می‌تواند در کارآمدی نظام کشور موثر باشد و ذخایر ارزشمند ما محسوب می‌شوند، امن بودن وضعیت و شرایط که مسئله بسیار مهمی است فراهم شود و نباید زمینه هیچ گونه ناامنی را فراهم کرد.

وی درباره اشاره رییس کل دادگستری استان کرمان به موضوع محسوب شدن جنوب و شرق استان کرمان جزو مناطق محروم گفت: مطرح شدن جنوب و شرق استان کرمان جزو منطقه محروم قابل بررسی است و برخی نقاط استان می‌تواند مشمول این مسئله بشود که بررسی خواهیم کرد.

رئیسی به موضوع راه اندازی اقامتگاه موقت در استان کرمان برای اولین بار در کشور نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی اقامتگاه موقت کار خوبی است و بارها تاکید کرده‌ام که با قرار تامین و ... باید از روانه کردن افراد به زندان جلوگیری کرد و تلاش کنند که صرفا مواردی که هیچ راهی برای آنها وجود ندارد، را روانه زندان کنند و حبس یک استثناء است و این موضوع نگاه ویژه ماست که باید در این راستا زمینه را ایجاد کرد.

رئیس دستگاه قضاء در بخش دیگری از سخنان خود در جمع قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان، به موضوع آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که آسیب های اجتماعی به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی و کشور ما نیست. کشوری که پیام سردار سرافرازش (شهید سلیمانی) این است که جامعه ای سالم، صالح و برخوردار از اخلاق و معنویت باید داشته باشیم، هر چه خلاف این موضوعات باشد باید زدوده شود.

وی با بیان اینکه فقر زیبنده جامعه ما نیست و نباید چهره زیبای جامعه ما با فقر مورد آسیب قرار بگیرد تصریح کرد: باید تلاش کرد فقر با تصمیمات دقیق اقتصادی و مالی و پولی از این جامعه رخت بربندد. فقر محصول بی عدالتی های اجتماعی است که می تواند با ایجاد عدالت در تقسیم ظرفیت ها بسیاری از این موارد را رفع کرد و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی نیز از همین قبیل است.

رئیسی با بیان اینکه جامعه ما جامعه آمر به معروف و نهی از منکر است افزود: در فضای اداری و سازمانی که هستیم، اگر با نگاه خیرخواهی و نُصح جلو رویم، قطعا شاهد پشتوانه اجرای طرح‌های ملی و نظارت برقانون خواهیم بود. امروز امر به معروف و نهی از منکر پشتوانه مهم برای اجرای عدالت و قانون در کشور است و باید به آن به عنوان یک نعمت نگاه کرد و در این راستا نیز مردم ناظران ما هستند که کاستی ها را تذکر می دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تخلفات اداری در دستگاه ها اشاره کرد و با بیان اینکه سوال این است آیا بیان اینکه در یک سازمان چند نفر افراد متخلف هستند و با آنها برخورد شد، تقویت یا تضعیف دستگاه است؟ گفت: باور ما این است که بیان خلاف افراد در دستگاه ها به ویژه در جمع خود دوستان آن سازمان، به معنای تضعیف نیست بلکه مشخص می شود دستگاه مراقب خودش است که دچار آسیب نشود.

رئیسی با اشاره به اینکه نقش سازمان بازرسی در جلوگیری از تخلفات اداری بسیار مهم است که می تواند نسبت به پیشگیری از وقوع جرم در دستگاه های اداری موثر باشد، در ادامه به موضوع مهریه نیز اشاره کرد و گفت: کسانی که بدهی مالی (اعم از مهریه و ...) دارند، باید پرداخت کنند و کسی که اعسار دارد، نگه داشتن او در زندان برای طلبکار پول نمی شود و مهلت دادن به او برای پرداخت بدهی، احتمال دریافت مهریه ولو در مدت طولانی وجود دارد اما ماندن این افراد در زندان مشکلی را حل نمی کند.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه نظر ما این نیست که مهریه قابل پرداخت نیست افزود: مهریه دینی به گردن زوج است که باید پرداخت شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز امید به دستاه قضائی و اجرای عدالت، احقاق حق و ابطال باطل در جامعه افزایش پیدا کرده و خون شهید سلیمانی در ایجاد این امید نقش بسیار کلیدی داشته است افزود: امروز روحیه مقاومت و ایستادگی، مبارزه با فساد، سهم داشتن در ارتقاء کشور در حوزه های مختلف بسیار افزایش پیدا کرده و باید کمک کنیم این امید افزون شود.

وی با تاکید بر اینکه در دادگستری باید قانون‌مند حرکت کرد و نباید حق فرد ضایع شود افزود: از همکاران قضائی انتظار این است با مردم مهربان رفتار کرد و از موضع قانون مقتدر حرکت کنند به نحوی که مجرمان و مفسدان احساس خطر کرده و از سوی دیگر مظلومان احساس امنیت و آرامش کنند.

رئیسی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به مشاهده شدن جلوه های پیروزی های سردارشهید حاج قاسم سلیمانی در نقاط مختلف تصریح کرد: بخش هایی از کارهای شهید سلیمانی را سیدحسن نصرالله بیان کرد. این شهید سرافراز جهان اسلام منتظر نامه نگاری نمی ماند و همه راه نیز برای او هموار نبوده است اما در بیرون نشان پیروزی، اقتدار، عظمت و موفقیت را همواره از ایشان می بینیم و این خصوصیت شهید بزرگوار امروز باید الگویی برای همه ما در هر جا و هر مسئولیت باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید با کار شبانه روزی و مجاهدانه در میدان مبارزه با مفسدان، قاچاقچیان، ناامن کنندگان اجتماع و مبارزه با ناامیدکنندگان مردم کار کنیم اظهار کرد: این سفارشاتی است که حاج قاسم سلیمانی به همه ما کرده است و مکلف به اجرایی کردن آنها در جامعه هستیم.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به اینکه کاستی هایی وجود دارد اما به دنبال رفع مشکلات هستیم، عنوان کرد: به یک تلاش مجاهدانه نیازمند هستیم و باید دادگستری کرمان ملجاء و پناهگاه مظلومان بشود و این کار از شما بر می آید و انتظار داریم در دوره تحول، نگاه و اقدام متفاوتی صورت بگیرد و خوشبختانه بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی این نگاه متفاوت شده است و معتقدیم نقش تک تک شما در شکل گیری دادگستری در طراز جمهوری اسلامی نقشی موثر و مهم خواهد بود.

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار