کد خبر: ۸۳۷۱۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴ 07 April 2020

هشت تن از مدیران پیشین حوزه سلامت و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران با استناد به آمار رسمی،‌ در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ از وجود آمار و اطلاعات غلط در سخنرانی‌های او درباره بحران کرونا انتقاد کردند.

متن نامه به این شرح است:

بسمه تعالی
محضر ریاست جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر روحانی
سلام علیکم
با تبریک اعیاد شعبانیه لازم دانستیم چند نکته در خصوص سخنرانی‌های اخیر شما که دلالت بر ارائه اطلاعات غلط یا ارائه تحلیل اشتباه از آمار به حضرتعالی دارد را به استحضار برساند.

۱- فرمودید بنا به گزارش داده شد این هفته وضع ما بهتر از هفته قبل بوده.
طبق گزارش ستاد، سه روز قبل دوهزار نفر، دیروز دوهزار پانصد و امروز سه هزار فرد مثبت به آمار کل اضافه شده،
آیا وضع نسبت به چند روز قبل بهتر شده؟

آقای رییس جمهور
در نوع قرنطینه چینی تلفات اپیدمی کرونا در چین ۲/۵ نفر بازای هر یک میلیون جمعیت بود و درایران تا این لحظه ۳۸ وجود نازنین بازای هر یک میلیون نفر جمعیت. یعنی ۱۵ برابر چین. و واحد شمارش انسان است!!!
پانزده برابر بیشتر در واحد انسانی
نتیجه تفکرات اشتباه مدلول مشاورات نادرست.

۲- فرمودید مردم اگر همکاری نکنند
کرونا کنترل نمی‌شود، در این حالت وظیفه حاکمیت چیست؟ فقط نصیحت می‌کند؟

۳- آیا در این مدت با نکوهش و نصیحت مردم به کنترل جامعی رسیده‌اید؟

۴- چگونه مردم را به خانه ماندن تشویق اما بانکها و ادارات را باز میکنید، تجاری که با بانک و ادارت درگیرند چه کنند؟ کارگران روزمزد و فصلی چه کنند؟ آیا برای اقشار مختلف تدبیری اندیشیده‌اید؟
افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه و ساختار حمایتی نیستند چه وضعیتی خواهند داشت؟

۵- از دویست میلیون یورو تخصیصی چه میزان به تولید داروی ضد ویروس وچه میزان به واردات دارو تخصیص داده
شده است؟

۶- گزارشی از هزینه‌های درمان و هزینه‌های بهداشتی ومواد رفع آلودگی وپرداخت از جیب (out of pocket) مردم دارید؟ آیا قیاس علمی بر میزان هزینه بری قرنطینه کامل با هزینه های بهداشتی درمانی و زندگی‌های ازدست رفته و ناتوانی‌های ایجاد شده در دست دارید تا تصمیم همه جانبه، جامع و ملی گرفته شود؟

۷- لطفا یکبار گزارش بخواهید که کره جنوبی در چه وضعیتی است و ما در چه وضعیتی (مجاورت این کشور به مرکز آلودگی هم مد نظر باشد)، شاید ناچار باشیم بجای غره شدن به اینکه اروپایی‌ها با ما تماس ویدئویی داشتن و اعجاز آماری ما را جویا بودند، لازم شود ما با کره‌ای‌ها تماس گرفته و از اعجاز آنان پرس‌وجو کنیم.

۸- مطمئن هستیم حضرتعالی قصد ایجاد آرامش و دادن انگیزه به جامعه دارید اما مردم از تناقضات موجود در گویش مسئولین بخوبی در می‌یابند که تسلطی بر بحران ندارید.
امیدواریم باعث کدورت خاطر نشده و تنها باعث تعمق بیشتر ودقت در تحلیل و اجرای قدرتمند قرنطینه کشور و جلوگیری از تلفات انسانی و اتلاف سرمایه‌های ملی شده باشیم.

اقای رئیس جمهور
نگاهی به آمار بیماران پرخطر و آمار تختهای ای‌سی‌یو و پر پر شدن کادر درمانی در این دوران حکایت از اوضاع بهتر از هفته قبل نمیکند .
استراتژي‌هاي كنترل وپيشگيري در نظام مراقبت چيست؟ وچقدر اين استراتژي‌ها بدرستي تعريف وبكارگيري شده است؟ نتايج حاصل از آن از چه خروجي قابل قبولي برخوردار است؟
لطفا قرنطینه درون شهری را اجرا فرمایید تا حلقه انتقال قطع شود این اقدام را سرعت ببخشید و تاخیر در آن ضایعات جبران ناپذیری خواهد داشت.
نمی‌توان به نصیحت اکتفا کرد اگر در همان اوان تردد برون شهری قطع می‌شد اوضاع بهتری داشتیم حال تاخیر نکنید.

والسلام
۱۳ فروردین ۱۳۹۹

جمعی از مدیران اسبق حوزه سلامت و اعضاء هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و نظام پزشکی:
سید ابوالقاسم موسوی
رحمت اله حافظی
سید موید علویان
علی مهرابی توانا
شاهرخ خوش سیرت
فرزین سرکارات
ناهید خداکرمی
مجید حسن قمی

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار