گهرزمین پاسخ ادعاهای آماری کرونا را داد:
تنها 9 نفر از پرسنل شرکت سنگ آهن گهر زمین در بیمارستان بستری که غالباً درمان و ترخیص شده و یا در حال درمان هستند.
کد خبر: ۸۷۵۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹ 14 July 2020
نزدیک به ۶ ماه است که بیماری کرونا در کشورمان شیوع پیدا کرده و تمامی مشاغل دولتی و غیردولتی درصدد مهار این ویروس هستند، اخیرا آماری از مبتلایان به کرونا در شرکت سنگ آهن گهرزمین توسط فردی غیر از سخنگوی رسمی ستاد کرونا سیرجان منتشر شده که باعث نگرانی پرسنل گهر زمین گردید، به همین منظور جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع‌رسانی به پرسنل این شرکت و همشهریان گرامی، گفتگویی با مهندس گلسرخی مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت سنگ آهن گهر زمین در این مورد انجام شد. وی به سوالات خبرنگار ما اینگونه پاسخ داد:
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت
به گزارش «تابناک»؛ مهندس گلسرخی برای شروع بفرمایید؛ از ابتدا تا کنون چه تعداد مبتلا به کرونا در شرکت گهر زمین شناسایی شده و چه اقدامی برای قرنطینه افراد مشکوک به بیماری و درمان مبتلایان انجام شده است؟
با نام خداوند متعال و با آرزوی سلامت و طول عمر با عزت برای همه هموطنان و هم شهریان عزیز، بی شک یکی از موثرترین راه‌های شناسایی افراد مبتلا و قطع زنجیره انتقال این ویروس انجام تست قطعی PCR می‌باشد. بنا به اعلام یکی از کارکنان مرکز بهداشت شهرستان از جمعیت حدود ۳۵۰ هزار نفری سیرجان، تاکنون تنها ۴۶۰۰ نفر یعنی ۱.۳ درصد نمونه گیری و تست PCR انجام شده، و از این تعداد ۱۰۵۰ نفر یعنی ۲۳ درصد نتیجه تست آن‌ها مثبت اعلام گردیده، این در حالی است که از حدود ۶ هزار نفر شاغل در مجتمع شرکت گهرزمین که غالبأ از شهروندان محترم شهرستان سیرجان می‌باشند، تاکنون ۱۵۶۰ نفر یعنی ۲۵ درصد در آزمایشگاهی که توسط دانشکده علوم پزشکی به این منظور تجهیز و آماده گردیده، نمونه گیری و نتیجه تست، تنها ۷۵ نفر یعنی ۱.۷ درصد از آن‌ها مثبت اعلام گردیده، که از این تعداد تاکنون بالغ بر ۲۰ نفر یعنی ۲۶ درصد بهبود یافته و با تأئید پزشکان به محل خدمت خود بازگشته اند و ۶۶ نفر از آن‌ها بدون علامت در قرنطینه خانگی بسر می‌برند و تنها ۹ نفر از این عزیزان به مدت محدود در بیمارستان بستری که غالبا درمان و ترخیص شده و یا در حال درمان می‌باشند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در سیرجان، شرکت گهر زمین تاکنون چه اقداماتی در خصوص پیشگیری از ابتلای پرسنل شرکت، انجام داده است؟

همزمان با اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور مبنی بر شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور، شرکت سنگ آهن گهرزمین با حساسیت و جدیت تمام و با در نظر قرار دادن پروتکل‌های مورد تائید مرکز بهداشت شهرستان، اقدامات موثری در جهت جلوگیری از شیوع این بیماری در سطح مجتمع و شهرستان انجام داده که اهم این اقدامات به شرح ذیل است.
تأمین و توزیع تجهیزات حفاظت فردی جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به ارزش ریالی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال شامل انواع ماسک، انواع دستکش، محلول گندزدایی سطوح، محلول ضد عفونی دست‌ها و... البته اگر به این آمار هزینه‌های شرکت‌های پیمانکاری در سطح مجتمع اضافه گردد، رقمی بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال تاکنون برای تأمین و توزیع این اقلام هزینه شده است.
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت
راه اندازی و تجهیز ایستگاه‌های غربالگری در درب‌های ورودی مجتمع و غربالگری تمامی پرسنل هنگام ورود به سایت از طریق تب سنجی، پالس اوکسی متری، سنجش علائم بیماری و تکمیل فرم خود اظهاری به تعداد روزانه متوسط ۳۵۰۰ نفر به منظور جلوگیری از ورود افراد دارای علائم و ارجاع آن‌ها به مراکز درمانی شهرستان.
ضد عفونی سطوح و گندزدایی کلیه کارگاه ها، ساختمان‌های اداری، تأسیسات بهداشتی و انواع خودرو‌های سواری و معدنی معادل روزانه ۶۲ هزار متر مربع.
چاپ و توزیع انواع پوستر، پمفلت‌های آموزشی، بنر‌های تبلیغاتی با تیراژ بیش از ۲۰ هزار نسخه جهت آگاهی و فرهنگ سازی در سطح مجتمع و شهرستان سیرجان.
انجام انواع تست‌های تشخیص ویروس کوئید ۱۹ شامل آزمایش خون، تست‌های آنتی بادی و تست تشخیص قطعی کرونا PCR
حمایت از دانشگاه علوم پزشکی شهرستان سیرجان، هلال احمر و کارگاه تولید ماسک در شهرستان محروم منوجان جمعأ به مبلغ ۲۷ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال.
برگزاری منظم جلسات کمیته بحران مقابله با کرونا در سطح مجتمع با حضور کلیه مدیران ارشد مجتمع و اتخاذ تصمیمات مقتضی.
نوبت بندی حضور پرسنل روز کار در سطح مجتمع به منظور کاهش تجمع کارکنان.
افزایش تعداد شیفت پرسنل شاغل در معدن و کارخانجات به منظور کاهش تعداد کارکنان در محل خدمت.
تعطیلی کلیه پروژه‌های در حال ساخت و کاهش بالغ بر ۱۰۰۰ نفراز کارکنان شاغل در این بخش.
شناسایی افراد پرخطر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای بر اساس نتایج آزمایشات و معاینات طب کار و پرونده پزشکی افراد و اعلام اسامی آن‌ها به مدیریت منابع انسانی به منظور عدم حضور آن‌ها در محل خدمت.
جلوگیری از ورود کارکنان و میهمانان از مبدا استان‌های با شیوع بالای ویروس به مجتمع.
اختصاص یک دستگاه آمبولانس با پرسنل و کادر درمانی مربوطه به منظور انتقال افراد دارای علائم و مشکوک به این ویروس، به مراکز درمانی شهرستان.
قبل از انجام تست تشخیصی قطعی کرونا در این مجتمع نسبت به انجام آزمایشات خون شامل CPK، CRP، LDH، CBC و. به تعداد ۱۰۳۵ نفر، تست‌های آنتی بادی IGM و IGG به تعداد ۳۹۲ نفر انجام گردیده است و همچنین جهت حصول اطمینان کامل از سلامت پرسنل اقدام به انجام تست تشخیص قطعی کرونا (PCR) به عنوان اولین شرکت در شهرستان با همکاری دانشکده علوم پزشکی سیرجان نموده، که تا کنون تعداد ۱۵۷۰ نفر انجام پذیرفته است، گروه‌های هدف جهت انجام تست PCR، افراد شناسایی شده در غربالگری اولیه، کارکنان غیربومی و پرسنلی که مواجهه بیشتری نسبت به سایرین دارند اعم از پرسنل خدمات، آشپزخانه، بهداری، حراست، حمل و نقل و.
حذف ثبت ورود و خروج پرسنل توسط دستگاه‌های انگشت نگاری و چهره نگاری به منظور کاهش تراکم جمعیت کارکنان.
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت
کمیته بحران مقابله با کرونا در سطح مجتمع در خصوص پیشگیری از بیماری چه تصمیماتی اتخاذ کرده است؟

برگزاری بیش از ۱۰ جلسه کمیته بحران مقابله با کرونا درسطح مجتمع با حضور کلیه مدیران ارشد مجتمع و سرپرستان HSE و مدیران ارشد کلیه شرکت‌های فعال در مجتمع سنگ آهن گهرزمین، تدوین صورتجلسه و اتخاذ تصمیمات فوق الذکر و پیگیری انجام تصمیمات اتخاذ شده از جمله اقدامات انجام شده در این خصوص می‌باشد.

طرح فاصله گذاری اجتماعی در شرکت به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری به چه شکل اجرا شده است؟

یکی دیگر از اقدامات مهم و موثری که برای قطع زنجیره انتقال و پیشگیری از انتشار این ویروس لازم و ضروری است رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط کلیه کارکنان می‌باشد. برای انجام این مهم در مجتمع سنگ آهن گهرزمین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
با اضافه کردن ۳۰ دستگاه انواع اتوبوس و مینی بوس به ناوگان حمل و نقل کارکنان عملأ حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت صندلی‌های ناوگان حمل و نقل جهت ایاب و ذهاب کارکنان استفاده می‌شود؛ و همچنین حذف دستگاه‌های انگشت نگاری و یا چهره نگاری، تعطیلی کلیه رستورانها، تعطیلی کلیه کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی حضوری کارکنان در فضا‌های بسته، نوبت بندی پرسنل روزکار و تعطیلی بعضی از پروژه‌های عمرانی و نیز کاهش زمان حضور پرسنل عادی کار در سطح مجتمع توزیع ماسک و وسایل ضد عفونی در بین پرسنل به چه صورت بوده و آیا الزامی برای استفاده از آن‌ها تعیین کرده اید؟
تأمین و توزیع به موقع وسایل و تجهیزات حفاظت فردی جهت مقابله با انتشار ویروس کوید ۱۹ یکی از اولویت‌های مهم شرکت گهرزمین بوده است بگونه‌ای که تاکنون با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال جهت تأمین انواع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی شده این تجهیزات خریداری و در سطح مجتمع توزیع گردیده است. توضیح اینکه این اقلام در قالب بسته‌های روزانه و یا ماهیانه متناسب با نوع کار کارکنان در اختیار آن‌ها قرار گرفته و بر نحوه استفاده از این تجهیزات نظارت مستمر و دائمی صورت می‌گیرد و از ورود کارکنان فاقد ماسک در خودرو‌های ایاب و ذهاب، و کلیه دفاتر و کارگاه‌ها جلوگیری می‌شود.
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت

آیا آموزش‌های لازم برای کاستن از میزان آلودگی و ابتلا پرسنل به آن‌ها داده می‌شود؟

برای ارتقای میزان آگاهی کارکنان، علاوه بر استفاده موثر از فضای مجازی، از طریق ایجاد گروه‌های آموزشی در کانال‌های مختلف و برگزاری آموزش‌های کوتاه‌مدت حضوری در فضا‌های باز، تاکنون بالغ بر ۲۰ هزار نسخه انواع پوستر، پمفلت‌های آموزشی و بنر‌های تبلیغاتی چاپ و در سطح مجتمع و حتی از طریق مرکز بهداشت در سطح شهرستان توزیع گردیده است.

برای اتوبوس و سرویس‌های جابجایی پرسنل شرکت چه اقدامی انجام شده است و ضد عفونی اماکن و ابزار‌های موجود و ماشین آلات و سرویس‌های بهداشتی در شرکت طبق چه برنامه‌ای انجام می‌شود؟

همانطور که اشاره شد یکی دیگر از اقدامات مهم و موثری که از ابتدای شیوع این ویروس در سطح مجتمع سنگ‌آهن گهرزمین در حال انجام می‌باشد، افزایش بالغ بر ۳۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جهت افزایش تعداد صندلی‌ها به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی هنگاه ایاب و ذهاب کارکنان، گندزدایی مستمر کلیه کارگاه‌ها، دفاتر، تأسیسات بهداشتی و انواع خودرو‌های سواری و معدنی به مساحت بالغ بر روزانه ۶۲ هزار متر مربع با استفاده از محلول‌های ضدعفونی مورد تأئید وزارت بهداشت، می‌باشد؛ و این روند با قوت همچنان ادامه خواهد داشت.
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت
وضعیت و نحوه توزیع غذا برای پرسنل شیفتی به چه صورت است وآیا از رستوران خود منطقه تهیه می‌شود؟ برای پرسنل شاغل در آشپزخانه (در صورت دایر بودن آسپزخانه) چه تدابیری اندیشیده اید؟

با توجه به نامگذاری امسال، بنام سال جهش تولید و با عنایت به ضرورت تداوم تولید، کارکنان در شیفت‌های مشخص شده در محل خدمت حضور داشته و بدیهی است بایستی غذای مورد نیاز این افراد با رعایت کامل پرتکل‌های بهداشتی تأمین و توزیع گردد. به همین منظور در مجتمع سنگ آهن گهرزمین کلیه آشپزخانه‌ها فعال و با نظارت دائمی و مستمر کارشناسان بهداشت محیط نسبت به طبخ و توزیع غذای این کارکنان اقدام می‌نمایند. البته لازم به توضیح است کلیه رستوران‌ها در این مجتمع تعطیل و غذا در ضروف یکبار مصرف استاندارد بصورت بیرون بر سرو می‌گردد. در همین رابطه یادآور میگردد که کلیه کارکنان شاغل در آشپزخانه‌ها بصورت دوره‌ای در فاصله زمانی هر ۱۵ روز تست تشخیص قطعی PCR انجام تا از سلامت این افراد اطمینان حاصل شود.
روشنگری شرکت گهر زمین در خصوص اعلام آمار مبتلایان این شرکت

صحبت پایانی اگر دارید بفرمایید..

مدیران محترم شرکت سنگ آهن گهرزمین از همان ابتدای شیوع این ویروس در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود از هیچ اقدامی و همکاری با مدیران محترم دانشکده علوم پزشکی سیرجان، مرکز بهداشت و هلال احمر سیرجان فروگذار نکرده و همواره از مدافعان خط مقدم سلامت مردم حمایت کرده و این را افتخاری برای خود می‌داند که اقدامات این شرکت مورد توجه روسای محترم دانشگاه علوم پزشکی کرمان و سیرجان و همچنین مدیرعامل محترم جمعیت هلال احمر استان قرار گرفته و با اهدای لوح تقدیر از خدمات این شرکت تقدیر بعمل آورده اند.
در خاتمه صرف نظر از اعلام نظر غیرمسوولانه برخی افراد، برخود لازم می‌دانیم از خدمات ارزشمند ریاست محترم دانشکده علوم پزشکی سیرجان، معاونین محترم ایشان و تمامی کادر پزشکی و درمانی شهرستان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری می‌باشند تشکر و سپاسگزاری نموده و از درگاه خداوند متعال، توفیقات بیشتر و سلامتی همه این عزیزان را مسئلت نماییم.


انتهای پیام/*
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار