رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از شناسایی پنج مورد کرونای انگلیسی در استان کرمان خبر داد.
کد خبر: ۹۴۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲ 27 February 2021

 

حمیدرضا رشیدی نژاد ظهر شنبه در دوازدهمین جلسه طرح شهید سلیمانی بیان داشت: در حال حاضر در استان کرمان با ویروس جهش یافته مواجه هستیم.

وی افزود: با توجه به شرایط شهرستان سیرجان و سه روستای بافت از حدود دو هفته پیش، تعداد ابتلاء به ویروس کرونا افزایش یافت که آن را به عنوان یک طغیان محسوب کردیم و در این دو شهرستان اقداماتی انجام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: سیرجان در شرایط خاصی قرار دارد و تعداد مرگ و میرهای غیر معمول آن در کودکان و نوزادان و سطح بستری در آن رو به افزایش است ضمن اینکه یک مورد ویروس جهش یافته نیز در این شهرستان تأیید شده بنابراین خروجی‌ها کنترل شده و قرنطینه در آن صورت گرفته است. امکان دارد نتوانیم کل شهر را به دلیل وجود معادن و کارخانجات کنترل کنیم اما شیب ابتلاء در سیرجان در چند روز اخیر زیاد رو به افزایش نبوده است.

رشیدی‌نژاد تصریح کرد: در راستای مواجه نشدن با طغیان ویروس کرونا اقدامات سخت گیرانه انجام شده لذا انتظار داریم به جهت سلامت شهر و بهداشت و همچنین جلوگیری از شیوع بیماری تمامی مسائل مربوط به پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. متأسفانه در این شرایط با برگزاری جلسات افتتاحیه‌ها و بازدیدها نیز مواجه هستیم و متأسفانه مسئولین رعایت نمی‌کنند.

وی گفت: از ابتدای شیوع به ویروس کرونا در کشور تا به حال مردم با ما همراهی کرده‌اند اما مردم نگاهشان به مسئولان است. رفتارهای غیر مسئولانه، مسئولان در انظار عمومی صورت خوشی ندارد ضمن اینکه بیشترین ضرر را اصناف و کسبه در این دوران کرده‌اند.

رشیدی‌نژاد یادآور شد: با توجه به افزایش شیوع کرونا باید مانند سال گذشته و در ابتدای شروع کرونا همانطور رفتار کنیم تا شاهد به وجود آمدن فاجعه در سال جدید نباشیم.

چهره غیرکرونایی کرمان در شرایط ایپدمی

وی افزود: متأسفانه چهره شهر چهره کرونایی نیست و ساعت ۹ شب خیابان‌ها مملو از جمعیت می‌باشد ضمن اینکه مشاهده شده در مراسمات و جلسات نیز بعضی بدون ماسک حضور دارند ضمن اینکه اگر ما واکسن هم بزنیم باز هم بیشترین اثر را ماسک و فاصله اجتماعی دارد.

رشیدی‌نژاد گفت: احتمال ابتلای مریض‌هایی که در حال حاضر بستری هستند به کرونای انگلیسی بیشتر است ضمن اینکه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان از ۱۰ نفری که مطابق رهگیری‌های انجام شده مشکوک بوده‌اند روز گذشته آزمایش انجام شده که متأسفانه ۵ نفر از آنها به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در ویروس جهش یافته انگلیسی بستری‌ها و مرگ و میر تا ۱.۵ برابر از ویروس قبل افزایش دارد ضمن اینکه در حال حاضر متأسفانه بیماران سرپایی زیاد شده‌اند و ما در پی محدود کردن ویروس در همان جایی که شعله ور شده هستیم.

رشیدی‌نژاد تصریح کرد: در حال حاضر انگلیسی در گردش است و اگر طغیان کند شاهد هم گیری این ویروس در استان خواهیم بود.

وی افزود: طی سه هفته اخیر ناظرین ما از وزارتخانه آمده‌اند و گزارشات استان را مستقیم به وزیر بهداشت داده‌اند. پیدا کردن خوشه‌ها کار بسیار سختی است که در این رابطه باید آگاهی و اطلاع رسانی بسیار جدی انجام شود همچنین مراقبت کنیم تا افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند از خانه‌های خودشان خارج نشوند.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار