مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان گفت: ۵۰ درصد درآمد موقوفات استان، از ابتدای سال جاری به سمت سرمایه‌گذاری رفته است.
کد خبر: ۹۹۹۶۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹ 08 October 2021

حجت‌الاسلام علی جلالی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان با تبریک حلول ماه ربیع‌الاول و گرامیداشت دهه وقف اظهار داشت: دهه وقف از 27 ماه صفر تا ششم ماه ربیع‌الاول است و برنامه‌هایی به همین مناسبت در سطح استان کرمان اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه وقف یکی از سنت‌های حسنه و صدقه جاریه است، گفت: پیامبر اسلام (ص) تأکید زیادی بر وقف داشتند و اهل‌بیت(ع) نیز موقوفات زیادی دارند که از برکات آن بهره می‌بریم.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی بیان کرد: حاج قاسم نیز یکی از واقفین بزرگ است که بیت‌الزهرا (س) نمونه آن است.

وی با بیان اینکه وقف در مکتب تشیع بسیار اهمیت دارد و پیامبر (ص) اولین واقف هستند، افزود: پیامبر (ص) همیشه واقفین را مورد تشویق قرار می‌دادند و آن‌ها را تکریم می‌کردند.

جلالی با اشاره به اینکه در روایات مختلف است که بعد از وجود نورانی پیامبر (ص) بیشترین موقوفات توسط حضرت علی(ع) انجام شده و نخلستان‌های متعددی را آن حضرت ایجاد و بعداً وقف کردند ادامه داد: امام علی (ع) در وصیت‌نامه خود آورده‌اند که اموال خود را برای رضای خدا وقف کردند و دلیل آن دیدن ثمراتش در بهشت خداوند است.

وی با بیان اینکه یکی از ارکان وقف مشخص شدن متولی است گفت: حضرت علی (ع) متولی موقوفات را امام حسن (ع) و بعد از ایشان به امام حسین (ع) تعیین کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با عنوان اینکه بیش از 180 هزار موقوفه در سطح کشور وجود دارد افزود: استان کرمان مردم محب اهل‌بیت (ع) دارد و به‌همین دلیل جزو استان‌های برتر در امر وقف است.

وی با بیان اینکه بیش از هشت هزار موقوفه در استان کرمان وجود دارد که از این محل بیش از 85 هزار رقبه ایجاد شده است ادامه داد: موقوفات کرمان حدود 800 نیت دارند که عمده آن در مورد مسائل اجتماعی، درمانی، عزاداری اهل‌بیت(ع) و خاصه حضرت امام حسین(ع) است.

جلالی با اشاره به وجود 218 موقوفه که از بقاع متبرکه بوده و امامزادگان در آن دفن هستند گفت: تأکید مقام معظم رهبری بر تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی است.

وی با بیان اینکه مرکز افق در تمام بقاع متبرکه و امامزادگان برای خدمات اجتماعی راه‌اندازی شده است افزود: کرونا مشکلات اقتصادی و معیشتی زیادی بر مردم استان ایجاد کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به اینکه تاکنون 14 مرحله رزمایش کمک مؤمنانه در استان کرمان برگزار شده که در هر مرحله حدود دو تا سه هزار بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شده است ادامه داد: سه مرحله توزیع بسته‌های لوازم‌التحریر نیز بین دانش آموزان نیازمند توزیع شده است.

وی با بیان اینکه تعدادی دستگاه تنفسی و کمک تنفسی نیز از محل نیت واقفین تهیه و در اختیار بیمارستان‌های استان قرار گرفته است گفت: 50 درصد درآمد موقوفات استان، از ابتدای سال جاری به سمت سرمایه‌گذاری رفته است.

جلالی با اشاره به اینکه گاوداری دو هزار راسی در استان در حال راه‌اندازی است که فاز اول آن با 600 راس گاو آماده افتتاح و بهره‌برداری است ادامه داد: تثبیت مالکیت املاک وقفی استان با جدیت در دستور کار است.

وی با بیان اینکه برای تثبیت مالکیت نیاز به همکاری مردم و شاهدین در زمان وقف هستیم گفت: تعداد زیادی پرونده در دادگاه‌ها داریم که املاک وقفی تصاحب شدند که باید به وقف برگردد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان افزود: وقف در حوزه درمان، مسکن، ازدواج و اشتغال نیاز امروز استان کرمان است که از مردم درخواست داریم نسبت به این مشکلات جامعه توجه داشته باشند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :