معاون قضایی دادگستری استان کرمان گفت: برخی از نامزدها یا افرادی که با نامزدها همکاری داشتند، تخلفاتی انجام داده‌اند که پرونده قضائی برای آنها تشکیل شده یا تذکر دریافت کرده‌اند، ۳ پرونده قضائی هم دراین ارتباط تشکیل شده است.
کد خبر: ۱۱۵۱۵۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۷ 28 January 2024

به گزارش تابناک کرمان، سیدمهدی قویدل ظهر در نشست خبری که با محوریت پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی برگزار شد، با اشاره به اقدامات خصمانه دشمن با مردم غزه و در کرمان اظهار کرد: استکبار جهانی به دنبال زیر سؤوال بردن حضور باشکوه مردم در صحنه‌های مختلف بود که با شکست روبرو شده است.

وی با بیان این مطلب که ایران تنها کشوری است که بیشترین انتخابات را برگزار کرده است، گفت: پشتیبانی از حقوق عامه وظیفه مهم قوه قضائیه است لذا در این راستا پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی بدون دخالت در امر انتخابات از وظایف دستگاه قضائی است.

دبیرستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی با یادآوری برگزاری انتخابات سالم در سنوات قبل تصریح کرد: ذیل ستاد پیشگیری پیشگیری از جرایم انتخاباتی چهار کمیته رسانه و اخبار انتخاباتی، کمیته آموزش، ارتقای آگاهی‌های عمومی و اطلاع‌رسانی و کمیته حقوقی قضایی با محوریت دبیر ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی و کمیته رصد فضای مجازی به ریاست دادستان تشکیل شده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای ضابطین، عنوان کرد: برخی از نامزد‌ها یا افرادی که با نامزد‌ها همکاری داشتند، تخلفاتی انجام داده‌اند که پرونده قضائی برای آن‌ها تشکیل شده یا تذکر دریافت کرده‌اند و ۳ پرونده قضائی در استان کرمان در این زمینه تشکیل شده است که تخلف آن‌ها در زمینه‌هایی همچون تبلیغات زودهنگام انتخاباتی و ... بوده است.

معاون قضایی دادگستری استان کرمان خاطر نشان کرد: کتابی با عنوان انتخابات در آینه قانون در زمینه احصاء جرائم و تخلفات انتخاباتی و راهکار‌های پیشگیرانه نیز تبیین و در اختیار دست‌اندرکاران انتخاباتی قرار داده شده است.

این مقام قضایی تاکید کرد: درج آگهی یا نشر محتوا علیه نامزد‌های انتخاباتی یا احزاب و گروه‌های سیاسی و یا اعلام خلاف واقع انصراف نامزد‌ها توسط رسانه‌های همگانی ممنوع است و پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) و ضابطان قوه قضائیه موظف به رصد موارد یادشده و جلوگیری از آن هستند.

وی با اشاره به اینکه تخریب و توهین به رقیب عنوان مجرمانه دارد و به این تخلف رسیدگی می‌شود، افزود: اجازه رفتار مغایر قانون به کسی داده نمی‌شود و فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزد‌های نمایندگی، ۸ روز قبل از روز أخذ رأی (مرحله اول و دوم) آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از أخذ رأی ادامه خواهد داشت.

وی همچنین به تشکیل کمیته آموزش، ارتقا آگاهی و اطلاع‌رسانی اشاره کرد و از برگزاری جلسه‌ای در این خصوص با مدیر رسانه و روابط عمومی دادگستری استان در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سخن به میان آورد.

قویدل در پایان با اشاره به نقش رسانه در مقابله با سیاه‌نمایی دشمن، خنثی‌سازی اهداف دشمنان، ترویج اخلاق حسنه در انتخابات و افزایش مشارکت، اظهار کرد: رسانه‌ها در جهت اطلاع‌رسانی در برگزاری انتخابات نقش پررنگی دارند لذا می‌طلبد در این خصوص به‌طور ویژه عمل کنند و نشریه‌ها نیز ستونی درباره خبر‌های انتخاباتی در روزنامه‌ها اختصاص دهند.

این مقام قضایی خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبات ویژه ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی همه دادستان‌ها و رؤسای ستاد‌های پیشگیری از جرائم انتخاباتی باید قانون را محور قرار داده و رعایت قانون برای همه کاندیدا‌ها و دست اندرکاران باید اولویت باشد.

برچسب ها: کرمان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار