نماز طلب باران روز دوشنبه با حضور مردم مومن و خداجوی کرمان در مسجد امام(ره) این شهر برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۱۴۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹ 06 December 2021

به گزارش تابناک کرمان، این نماز مستحبی به صورت جماعت با امامت حجت الاسلام احمد شیخ بهایی از استادان حوزه علمیه کرمان و امام جمعه موقت این شهر اقامه شد.

مسجد تاریخی امام خمینی(ره) کرمان از صبح امروز میزبان جمعی از اهالی بود که با اقامه نماز باران (استسقاء)، نزول این نعمت الهی را از درگاه احدیت طلب کردندتا مرهمی بر خشکسالی های طولانی این استان باشد.

امام جمعه موقت کرمان در خطبه های نماز باران با اشاره به نیاز استان برای بارندگی گفت: برخلاف آنچه که گاهی در جامعه تبلیغ می شود، برای رفع کم آبی و خشکسالی، خواندن نماز باران و دعا کردن همراه با اقدامات لازم برای جبران خشکسالی همراه با یکدیگر باید صورت گیرد.

حجت الاسلام شیخ بهایی تاکید کرد: مردم باید به وظیفه خود در صرفه جویی و هدر ندادن آب عمل کنند که اسراف جزو گناهان بزرگ محسوب می شود.

وی با بیان اینکه مسئولان برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی باید جهادی کار کنند افزود: برای استفاده صحیح از منابع آبی در کشاورزی و صنعت برنامه ریزی مناسب شود، صنایع آب بر در کنار دریا احداث شود و از کشت محصولاتی که نیاز آبی بالایی دارند بپرهیزیم.

استاد حوزه علمیه کرمان بیان کرد: مسئولان نباید در انجام وظایف خود کم کاری کنند، اگر ما امروز امر به معروف و نهی از منکر را ترک، کم فروشی و گرانفروشی کنیم، بلا نازل می شود.

کرمان از جمله استان های دارای تنش آبی در کشور است که بحران کمبود آب در آن به چاره اندیشی اساسی نیاز دارد.

سند سازگاری با کم آبی استان تدوین شده و ضرورت همراهی همه نهادهای متولی و نیز رعایت اصول مصرف توسط مردم بیش از گذشته نمایان شده است.

به گزارش ایرنا، از سال ۱۳۹۷ پس از مشخص شدن ساختار برنامه های سازگاری با کم آبی، کار تدوین برنامه های سازگاری با کم آبی در کشور و استان کرمان آغاز و استاندار نیز به عنوان رییس کارگروه استانی سازگاری با کم آبی مشخص شد؛ در نهایت برنامه سازگاری با کم آبی استان کرمان آذر ۱۳۹۹ در کارگروه ملی مورد تصویب قرار گرفت.

برنامه سازگاری با کم آبی استان کرمان برمحوریت صرفه جویی یک هزار و ۹۸۰ میلیون مترمکعب آب در سال است که در فاز اول این برنامه که تا سال ۱۴۰۵ پیش بینی شده نزدیک به یک هزار و ۳۰ میلیون مترمکعب از محل آب های زیرزمینی صرفه جویی شود.

شانزدهم آبان ماه امسال استاندار کرمان در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی استان با تاکید بر اینکه برخی مدیران این استان اعتقادی به برنامه سازگاری با کم آبی ندارند گفت: هر مدیرکلی را که از اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی سر باز بزند با امضای خودم به دستگاه قضایی معرفی می‌کنم.

علی زینی وند تاکید کرد: بدانید که برنامه سازگاری با کم آبی بسیار مهم و قانون است و تمرد از آن جرم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه سازگاری با کم آبی انتخاب نیست، بلکه اضطرار است اظهار داشت: سازگاری با کم آبی فنی، قابل اجرا و ضروری ترین برنامه استان کرمان است که هیچ کوتاهی در اجرای آن پذیرفته نیست و می توان آن را در کمتر از پنج سال اجرایی کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار